Üroloji

Böbrek taşı düşürmek oldukça zor bir süreçtir ve insanın hayatı boyu çekeceği en ağır ağrılara neden olabilir. Taş düşüren bayanların çoğu bu ağrının doğum ağrısından çok daha şiddetli olduğunu dile getirmiştir. Böbrek taşı geçmişte de insanları bir hayli rahatsız etmiştir ki bu durum günümüzde de çok fazla değişmeleştir. Bugün de birçok insan böbrek taşı ile mücadele etmektedir. Son zamanlarda idrar yolu taşı düşürmede artış yaşanmıştır.
Artışın nedeni ise henüz tam anlamıyla bilinmemektedir. Fakat beslenme alışkılıklarının değişimi ve sıvı alımının azalmasının nedenler arasında olduğu düşünülmektedir. Durum bazen de genetik faktörlere dayanmaktadır. Kişinin ailesinde böbrek taşı hikayesi vardır ve hasta da aynı durumdan şikayetçidir.
Böbrek taşı düşürürken çekilen ağrıyı nasıl azaltabiliriz? Sorusu şu biçimde cevaplanabilir. Öncelikle ağrı olduğu zamanlarda ağrı kesici alınmalıdır. İdrar kanalını genişletebilecek ağrı kesicilerden birisi alınabilir. Burada bireyde mide rahatsızlığı olup olmadığı önemlidir. Çünkü buna göre ağrı kesici alınması doğru olacaktır. Ağrı kesiciler böbrek ağrısını azaltmakta oldukça azaltacaktır. Bunun dışında çok küçük parçalar bol sıvı ile düşürüleceğinden ötürü bol oranda sıvı almak ağrıyı azaltabilmektedir.
Böbrek taşını azaltan bir vücut manevrası ya da vücut şekli yoktur. Bazı rahatsızlıklar için bu durum söz konusu olabilir anacak böbrek ağrısı için böyle bir durum söz konusu değildir.  ağrı arttığında bir sağlık kuruluşuna başvurmak doğru olacaktır. Çünkü ağızdan alınan ağırı kesicilerin de işe yaramadığı durumlar olmaktadır. Sağlık kurumlarında damar yolundan verilecek ağrı kesicilerle ağrı azaltılabilir.
Böbrek taşı düşürürken çekilen ağrıyı nasıl azaltabiliriz? Sorusu bu biçimde cevap bulabilir.
Böbrek taşı düşürürken çekilen ağrıyı nasıl azaltabiliriz? Sorusunu soranlara bitkisel yöntemler tavsiye edilmektedir ancak bunun uçun bir doktora danışmada fayda vardır.
Tüm üroloji rahatsızlıkları Ankara Koru Hastanesi’nde büyük bir başarı oranı ile tedavi edilmektedir. Koru Hastanesi robotik cerrahi merkezidir. Robotik cerrahi sistemi ile tüm ürolojik cerrahiler yapılmaktadır Prof Dr. Hasan Biri de burada görev almaktadır.


Mesaj Bırakın