Transüretral Rezeksiyon nedir?

Transüretral Rezeksiyon nedir?
  • Üroloji

Transüretral Rezeksiyon nedir?

Mesanenin içinde yer alan tümör, rezektoskop adı verilen aletle kesi açılmadan yine idrar yolu vasıtasıyla çıkarılmaktadır.

Bu işleme kısaca TUR adı verilmektedir Transüretral Rezeksiyon nedir? Sorusu böyle cevaplanmaktadır.
Kişinin mesane ile ilgili bir şikâyeti varsa zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak yerinde bir davranış olacaktır. Eğer kişide mesane kanseri mevcutsa erken teşhis son derece önem taşımaktadır. Mesane kanserinin oluşumunda sigaranın rolü kanıtlanmıştır. Bilindiği gibi sigara akciğer kanseri ile direkt ilişkilidir. Sigara akciğer kanserinden sonra mesane kanseri ile de birebir ilişkilidir. Boya yapımında kullanılan bazı kimyasallar da mesane kanserinin oluşumunda ciddi biçimde rol oynamaktadır. Bu sektörde çalışan insanlar ciddi risk altındadır ve sık olarak kontrol olmalarında fayda vardır. Genetik ve çevresel faktörler de mesane kanserinin sebepleri arasında sayılmaktadır. Bir takım tatlandırıcıların da mesane kanserine sebep olduğu söylenmektedir fakat bu durum henüz kanıtlanamamıştır. Mesane kanseri alt tabakalara sirayet etmemişse ve yüzeyselse son derece kolay bir biçimde temizlenmektedir.
Bu temizleme işlemi bazı yöntemlerle kapalı olarak da yapılmaktadır. Yani hastanın vücuduna tümörlerin temizlenmesi için her hangi bir kesi açılmamaktadır.
Mesane kanseri kapalı olarak Ankara Koru Hastanesi’nde de tedavi edilmektedir. Koru Hastanesi Ankara’da iki şubede hizmet veren bir hastanedir. Ankara’nın Balgat ve Sincan semtlerinde hizmet veren hastane üroloji alanında oldukça önemli bir isimi olan Prof. Dr. Hasan Biri koordinesinde çalışmaktadır. Ankara’ya robotik cerrahi sistemini ilk olarak getiren özel hastane de Koru Hastanesi’dir üroloji alanı başta olmak üzere birçok alanda operasyonlar robotik cerrahi sistemi ile başarılı bir biçimde yapılmaktadır. Koru Hastanesi’ne yurtdışından da talep oldukça fazladır. Türkiye’nin diğer illerinden de Koru Hastanesi birçok hastaya hizmet vermektedir.

Yorum Yapın