Prostatın görevi nedir?

Prostatın görevi nedir?
  • Üroloji

Prostatın görevi nedir?

Normal prostat ağırlığı yaklaşık 18-20 gram kadardır. Prostat salgı bezi her erkekte bulunur ve mesane (idrar kesesi) çıkımında idrar yolunu sarar.

Ayrıca prostatın idrar yolunu sardığı alanda, meni kanalı idrar yoluna açılmaktadır. Erkeklerde idrar tutmaya yarayan iki adet sfinkter(büzük) sistemi vardır. İç büzük prostat ile mesanenin birleştiği yerdedir ve istemsiz şekilde idrarın tutulmasını sağlar. Dış büzük prostatın hemen sonrasında leğen kemiği tabanını saran kaslardan oluşan ve istemli olarak (çok idrara sıkışıldığında idrar kanalını büzerek idrarın kaçmasını engelleyen) kasılan bir sfinkter sistemidir.
45 yaşının ardından sayısız erkek prostat büyümesi sorunu yaşamaktadır ki prostat büyümesi sadece erkeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Prostat cinsel fonksiyonu düzenlemektedir ve cinsel organın hemen altında bulunmaktadır. Yani ikinci bir cinsel organ olarak da tarif edilebilir. Prostatın görevi nedir? Sorusu böylece cevaplanabilir.Prostatın görevi nedir? Sorusunun ardından bazı önemli noktalardan da bahsetmek gerekir; prostat büyümesinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Prostat büyümesi ile prostat kanserinin belirtileri benzerlik göstermektedir. Bu nedenle prostat büyümesinin belirtileri olan insanların bir uzmana görünmelerinde fayda vardır. Bunun yanında prostat büyümesi ilaçla da tedavi edilebilmektedir ancak her durum için bu söylenilen geçerli değildir. İlaç tedavisinin başarılı olamayacağı yerlerde cerrahi operasyon yapılmaktadır ki bunlardan en çok kullanılanı plazma kinetiktir.
Plazma kinetik yöntemi hastalara önemli avantajlar sağladığı için günümüzde sıklıkla tercih edilir olmuştur. Hasta bünyesinde kesi açılmadığı için ameliyatın ardından vücutta iz kalması gibi bir durum söz konusu değildir. Plazma kinetik yöntemi hastayı fazla hırpalamadığı için hastalar daha erken hastaneden taburcu olmaktadırlar. Erken taburcu olan hastalar günlük yaşama da erken dönmektedir. Prostat büyümesi operasyonlarının hepsinin ardından hastaya sonda takılmaktadır. Sonda hastaları ciddi bir biçimde rahatsız etmektedir ki en erken sonda çıkarımı plazma kinetik yönteminde olmaktadır.
Prostat büyümesinin tedavisi plazma kinetik yöntem kullanılarak Özel Koru Hastanesi tarafından da büyük bir başarı ile yapılmaktadır. Üroloji için çok önemli bir isim olan Prof. Dr. Hasan Biri’nin de görev aldığı Koru Hastanesi aynı zamanda bir robotik cerrahi merkezidir. Robotik cerrahi sistemi ile bir çok operasyon Koru Hastanesi uzmanlarınca başarıyla gerçekleştirilmektedir ki Ankara’ya robotik cerrahi sistemini getiren ilk özel kuruluş da Koru Hastanesi’dir yurtiçi ve yurtdışından birçok hastanın tercih ettiği Koru Hastanesi hasta memnuniyetinde yüzde 99’luk yüksek bir oranı da yakalamış durumdadır.

Yorum Yapın