Prostat Tedavisinde ”Plazma Kinetik Tur” Yöntemi nasıl yapılır?

Prostat Tedavisinde ”Plazma Kinetik Tur” Yöntemi nasıl yapılır?
  • Üroloji

Prostat Tedavisinde ”Plazma Kinetik Tur” Yöntemi nasıl yapılır?

Bu soru şu biçimde cevap bulabilir; plazma kinetik yöntemi vatandaşlar arasında kapalı ameliyat olarak tarif edilmektedir ki bu tarif doğru bir tariftir.

Plazma kinetik yöntemi ile yapılan operasyonlarda bireyin vücuduna ameliyat için kesi açılmasına gerek yoktur. Plazma kinetik ile operasyonda prostatın yer aldığı bölgeye penisten ulaşılır. İdrar deliğinden girilen metalik bir boru ve onun içerisinden geçen aparatlar yardımıyla ameliyat bölgesine gidilir. Ameliyatı hekimin ve dilerse hastanın  izleyebilmesi için de içeri bir de kamera sokulur. Prostatın kesilerek alınması için güç kaynağına ihtiyaç duyulur. Belirlenen güç kaynağının yardımı ile prostatın  kesilme işlemi yapılır. Prostat bütün olarak olduğu yerden çıkarılmaz. Parçalar halinde kesilerek dışarı alınır. Daha sonra kanama kontrolü yapılır ve bir idrar sondası takılır. Hastalar genellikle bir gün hastanede yatarlar ve 3 gün sonra sonda çekimi için polikliniğe gelirler.
Prostat büyümesinin plazma kinetik ile tedavisi başkent Ankara Koru Hastanesi’nce yapılmaktadır. Koru Hastanesi aynı zamanda robotik cerrahi merkezidir ve üroloji alanı başta olmak üzere birçok alanda ameliyatlar robotik cerrahi ile kapalı olarak büyük bir başarıyla gerçekleştirilmektedir. Ankara’da faaliyet gösteren Koru Hastanesi’nde üroloji dalında çok önemli bir isim olan Prof Dr. Hasan Biri de görev yapmaktadır.

Yorum Yapın