Prostat büyümesi nedir?

Prostat büyümesi nedir?
  • Üroloji

Prostat büyümesi nedir?

Bu doku bazı erkeklerde 40’lı yaşların ikinci yarısından sonra büyümeye başlar. Doku büyüdükçe idrar kesesine baskı yapar. Bu da idrar yapma ile ilgili sorunlara neden olmaktadır

Birey ilk önce idrara zor çıkarken daha sonraki zamanlarda idrar tamamen engellenir. Prostat büyümesi olan kişi sıklıkla idrara çıkmak ister bu durum hem gece hem de gündüz bu biçimdedir. Bazen idrara başlamada zorluk gözleneceği gibi bazen de idrara hiç başlanamaz. Kişi idrara çıktıktan sonra tekrar çıkmak isteyebilir çünkü idrar kesesinin dolu olduğu hissi sürekli uyanır.
Prostat büyümesi nedir? Sorusunu soranların muhtemeldir ki bu tip şikâyetleri vardır ve bu insanların bir uzmana görülmeleri faydalı olacaktır.Prostat büyümesi nedir? Sorusunu soran insanlara diğer bir takım bilgileri vermek de faydalı olacaktır. Prostat büyümesinin kansere dönüşüp dönüşmeyeceği sıklıkla sorulmaktadır. prostat büyümesi olan insanlar bunun kansere dönüşmesinden korkmaktadır. Fakat böyle bir durum kesin olarak söz konusu değildir. Yani prostat büyümesi prostat kanserine dönüşmez. Bu ikisi çok farklı rahatsızlıklardır. Bir kişide hem prostat büyümesi hem de herhangi bir kanser türü görülebilir. Fakat bunun sebebi kesinlikle prostat büyümesi değildir.
Prostat büyümesi ilaçla da tedavi edilebilmektedir. Eğer rahatsızlık ilaçla tedavi edilebilecek boyuttaysa doktorlar bu yolu tercih etmektedir. Fakat ilaçla tedavi mümkün değilse bu kez cerrahi müdahale devreye girmektedir. Plazma kinetik yöntemi ise en fazla tercih edilen yöntemdir. Plazma kinetik halk arasında kapalı ameliyat olarak tarif edilmektedir ki bu doğru bir tariftir. Plazma kinetik yönteminde penisten içeri girilir ve prostat kesilerek parçalar biçiminde dışarı çıkarılır. Plazma kinetik ile operasyon geçirenler açık ameliyat geçirenlere göre daha çabuk ayağa kalkmaktadır. Bu yöntemde lokal anestezi yapma imkanı da vardır. Sonda daha erken çıkarılmaktadır.
Plazma kinetik ile prostat büyümesi tedavisi Ankara’da hizmet veren Koru Hastanesi tarafından da yapılmaktadır. Aynı zamanda bir robotik cerrahi merkezi olan Koru Hastanesi’nde Prof. Dr. Hasan Biri de görev yapmaktadır.

Yorum Yapın