Prostat büyümesi nasıl tedavi edilir?

Prostat büyümesi nasıl tedavi edilir?
  • Üroloji

Prostat büyümesi nasıl tedavi edilir?

Prostat büyümesi nasıl tedavi edilir? Sorusuna ilk cevap olarak ilaçla tedavi gösterilebilir.

Prostat büyümesi ilaçla tedavi edilecek boyutu geçmemişse doktorlar ilk olarak bu yöntemi denemektedir. İlaç bazı hallerde işe yaramaktadır fakat her zaman da işe yaradığını söylemek yanlış olacaktır. Zamanla prostatta küçülmeyi sağlayan ilaçlar varsa da; özellikle genç hastalarda cinsel işlevlere olumsuz yan etkileri nedeniyle kullanımı sınırlıdır. İlaç tedavisinin etkili olamadığı durumlarda ise devreye cerrahi müdahale girmektedir
Prostat büyümesi nasıl tedavi edilir? Sorusunun bir cevaba da plazma kinetik yöntemidir ki bu yöntem son zamanlarda en fazla tercih edilen tedavi şeklidir. Plazma kinetik de cerrahi bir yöntemdir fakat cerrahi işlem kapalı olarak yapılır. Plazma kinetik yönteminde penisten bir telle içeri girilmektedir. İçeri bir de kamera sokularak operasyon bu kameradan alınan görüntü eşliğinde yapılmaktadır. Plazma kinetikte bir güç kaynağı yardımı ile prostat parçalar halinde kesilmekte ve bu kesilen parçalar da aynı yoldun dışarı alınmaktadır. Plazma kinetik yönteminin çokça tercih edilmesinin nedeni ise bir takım avantajlar sağlamasıdır. Plazma kinetik ile operasyon geçiren hasta, çok daha erken taburcu olmaktadır. Hastalar bu sayede günlük yaşantılarına erken dönmektedir. Prostat büyümesi ameliyatlarından sonra takılması gereken sonda bu yöntem sayesinde erken çıkarılmaktadır. Ayrıca plazma kinetik yönteminde hastanın vücudunda kese açılmaz.
Lazerli sistem de Prostat büyümesi nasıl tedavi edilir? Sorusuna başka bir cevaptır. Lazerle prostat bulunduğu yerden çıkarılmaz ve olduğu yerde buharlaştırılır.  Plazma kinetik yöntemi Ankara Koru Hastanesi’nde de büyük bir başarı ile uygulanmaktadır. Koru Hastanesi robotik cerrahi sistemini başkent Ankara’ya getiren ilk özel hastanedir. Özellikle üroloji ameliyatları Koru Hastanesi’nde robotik cerrahi sistemi ile bir başarı ile yapılmaktadır ki bu ekibin başında da Prof. Dr. Hasan Biri bulunmaktadır.

Yorum Yapın