Mesane kanserinde sigara içmenin etkisi nedir?

Mesane kanserinde sigara içmenin etkisi nedir?
  • Üroonkoloji

Mesane kanserinde sigara içmenin etkisi nedir?

Akciğer kanseri üzerinde etkilidir. Akciğer kanserinin ardından ise sigaranın en fazla tetiklediği kanser türü mesane kanseridir.

Sigara ile mesane kanseri arasında ciddi bir bağlantı vardır. Uzmanlar da bu durumu acık bir şekilde dile getirmektedirler. Mesane kanserinde sigara içmenin etkisi nedir? Sorusu için ‘mesane kanserinin oluşumunda sigara birebir etkilidir’ denilebilir.
Mesane kanserinde sigara içmenin etkisi nedir? Sorusuna cevap verdikten sonra mesane kanseri üzerinde etkili olan diğer faktörlere de bakmakta fayda vardır. Boya yapımında kullanılan kimyasallar da mesane kanserinin oluşumunda etkili olmaktadır. Çevresel faktörler ve genetik yapı da mesane kanserinin oluşumunda etkilidir ancak ailede bir kişide mesane kanseri görüldü diye diğer fertlerde de mesane kanseri görülecek diye bir durum söz konusu değildir. Tatlandırıcıların bazıları ile ilgili mesane kanserine yol açtığına dair duyumlar vardır ancak bu durum net olarak kanıtlanmamıştır.
Mesane kanseri ve diğer ürolojik rahatsızlıklar kapalı yöntemlerle de tedavi edilmektedir ki bu yöntemlerden birisi de robotik cerrahi sistemidir. Ankara’da hizmet veren Koru Hastanesi de robotik cerrahi sistemi ile bu hastalıkları tedavi edebilmektedir. Robotik cerrahi sisteminde hastanede kalış süresi çok daha kısadır. Durum böyle olunca hastalar çok daha erken olarak ayağa kalkmakta ve operasyon sonrası tedavilerine erken başlayabilme fırsatı bulmaktadırlar. Özellikle kanser hastaları için operasyon sonrası tedavi oldukça fazla önem taşımaktadır. Robotik cerrahi sistemi ile operasyon geçiren insanlar bu tedaviye erken başlayabilmektedir. Robotik cerrahi sistemi ile aletlerin özellikleri ve kameranın görüntüyü 3 boyutlu olarak 10 kat büyütmesinden dolayı tümörler çok daha iyi temizlenebilmektedir. Bu da sonrası için çok daha iyi sonuç doğurmaktadır.  Üroloji alanında çok önemli bir isim olan Prof. Dr. Hasan Biri de Koru Hastanesi’nde hastalara hizmet vermektedir.

Yorum Yapın